Kredyt gotówkowy, kredyt mieszkaniowy, kredyty - MURATOR Finanse

Strona główna

|

Aktualności

|

Czym jest Spread? - Spread, kurs nabycia, kurs sprzedaży, kredyt

Nagłówek
Czym jest Spread?

Spread to różnica pomiędzy kursem kupna (wypłaty), a sprzedaży (spłaty) zaciągniętego kredytu walutowego.

Kredytobiorcy decydujący się na kredyty hipoteczny w walucie powinni dobrze rozumieć jego pojęcie. Koszt spreadu znacznie podnosi oprocentowani kredytu. Bank przeliczając wartość kredytu stosuje kurs kupna, a przy ustalaniu wysokości miesięcznej raty – kurs sprzedaży.

Podobne zjawisko występuje w kantorach jednak bank taniej kupuje walutę, a drożej sprzedaje. Różnica między kursem nabycia a sprzedaży waluty przez bank jest właśnie spreadem walutowym. Kursy te ustalane są przez każdy bank indywidualnie i nie można mówić o jakimś sztywnym sposobie ich wyznaczenia.

Decydując się na kredyt walutowy trzeba pamiętać, że spreadu praktycznie nie da się uniknąć. Podnosi on oprocentowanie przeciętnego kredytu hipotecznego o około 0,5 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku kredytu który jest oprocentowany 3 proc., klient będzie płacił raty takie jak w wypadku oprocentowania 3,5 proc.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.