Kredyt gotówkowy, kredyt mieszkaniowy, kredyty - MURATOR Finanse

Strona główna

|

Aktualności

|

Dostęp do ksiąg wieczystych przez internet - ministerstwo sprawiedliwości księgi wieczyste, dostęp internet

Nagłówek
Dostęp do ksiąg wieczystych przez internet

Ministerstwo Sprawiedliwości stworzyło publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Aktualnie można przeglądać 12 mln z 18,8 mln istniejących ksiąg wieczystych. Wprowadzone rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami.

Udostępnienie możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez internet to kolejny etap informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.
Do tej pory uchwalono przepisy, pozwalające na prowadzenie ksiąg wieczystych w systemie informatycznym oraz utworzono Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych, w której umieszczone są wszystkie księgi wieczyste prowadzone w systemie informatycznym (aktualnie ponad 12 mln ksiąg wieczystych na 18,8 mln istniejących).
Obecnie 243 Wydziały Ksiąg Wieczystych (z 347 wydziałów istniejących) prowadzą księgi w systemie informatycznym. Od 1 października 2010 r. księgi wieczyste w Polsce będą prowadzone wyłącznie w postaci elektronicznej, w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Natomiast migracja istniejących ksiąg „papierowych” do postaci elektronicznej zakończy się w 2013 r.

Księgi wieczyste są jawne, każdy ma prawo otrzymać, bez wykazywania interesu prawnego, odpis aktualny oraz zupełny (zawierające cała historię wpisów) ze wskazanej księgi wieczystej.
Każdy ma prawo przeglądać księgę wieczystą prowadzoną w postaci elektronicznej, również na komputerze znajdującym się w sądzie. Codziennie, łącznie we wszystkich sądach prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym, przeglądanych jest ok. 20 tys. ksiąg wieczystych. Pokazuje to ogromną skalę zapotrzebowania na taką usługę. Przeglądanie ksiąg wieczystych w sądzie jest jednak uciążliwe ze względu na konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce itd.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom społecznym, Ministerstwo Sprawiedliwości stworzyło publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Przeglądanie ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest przez internet, po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej. Można przeglądać treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych, wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd.

Swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Możliwe będzie, nawet w chwili podpisywania umowy zakupu nieruchomości, sprawdzenie treści jej księgi wieczystej.

W kolejnych latach Ministerstwo Sprawiedliwości planuje min.:
- wprowadzenie obsługi wniosków elektronicznych o wydanie odpisu księgi wieczystej i dokonanie wpisu do rejestru ksiąg wieczystych, wraz z systemem płatności
- uzyskanie w drodze elektronicznej odpisu z księgi wieczystej

Jak przejrzeć księgę przez Internet? Jest to możliwe poprzez stronę główną Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl bądź przez stronę http://ekw.ms.gov.pl.

Źródło: www.ms.gov.pl

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.