Kredyt gotówkowy, kredyt mieszkaniowy, kredyty - MURATOR Finanse

Strona główna

|

Aktualności

|

Gotówka na wakacje - kredyt gotówkowy, pożyczka gotówkowa, pożyczka hipoteczna, karta debetowa

Nagłówek
Gotówka na wakacje

Żeby spędzić udane wakacje, niezbędne są dwie rzeczy - czas i pieniądze. Co zrobić jeśli zabrakło tych drugich?

Urlop możesz sfinansować na kilka sposobów: kredytem gotówkowym, kartą kredytową lub kredytem odnawialnym w rachunku osobistym. Jeśli planujesz naprawdę długą i daleką podróż, możesz skorzystać z pożyczki hipotecznej, ale na wycieczkę wartą kilka tysięcy złotych lepiej jednak zaciągnąć standardowy kredyt bez zabezpieczenia.

NASZA RADA:

Zanim skusisz się na propozycje biura podróży lub jakiegokolwiek z banków, skorzystaj z porady doradcy finansowego

Nagłówek
Kredyt gotówkowy

Pierwsze i zdecydowanie najpopularniejsze wśród klientów banków rozwiązanie to kredyt gotówkowy. Spłacasz go w równych, comiesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. Najlepiej, jeśli stać cię na spłacenie całego kredytu w ciągu roku. W niektórych bankach oprocentowanie 12-miesięcznej pożyczki będzie nawet dwa razy niższe od dłuższych kredytów (a można zapożyczyć się nawet na pięć-sześć lat).

Kredyt gotówkowy nie powinien być zbyt niski, bo wtedy koszt prowizji - niezależnej od tego, czy bierzesz 1 tys., czy 5 tys. zł kredytu - mocno podniesie łączny koszt pożyczki. Jeśli brakuje ci tylko niewielkiej kwoty, np. kilkuset złotych, to zastanów się, czy szybki kredyt się opłaca. Może lepiej poszukać tańszej alternatywy?

Niektóre banki proponują w ramach promocji wakacyjnych odroczenie spłaty rat nawet na kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że w tym okresie kredyt nie jest darmowy, bank wlicza sobie koszt zwłoki w spłacie w wysokości pozostałych rat. Wakacje kredytowe oczywiście nie są złe, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że taki kredyt jest zwykle trochę droższy od spłacanego od razu.

Nagłówek
Kredyt wakacyjny

Bankowe oferty wyglądają nader obiecująco. Kredyt dostaniesz praktycznie od ręki, możesz wręcz przyjść do banku ze spakowanym plecakiem. Ba, wcale nie musisz załatwiać kredytu w banku - wszystkie formalności załatwi za Ciebie biuro podróży w 15 min. Piękne - a jakże. Prawdziwe? Niekoniecznie.

W sumie jednak taki kredyt jest tylko inaczej opakowanym zwykłym kredytem gotówkowym. Zasada jest prosta - im szybciej go spłacisz (na im mniejszą liczbę rat go rozłożysz), tym niższe odsetki zapłacisz. Zaś to, ile pieniędzy pożyczy ci bank, zależne jest od wysokości twoich dochodów. I nawet najpiękniej opakowany kredyt wakacyjny tego nie zmieni.

Nagłówek
Debet w koncie

Bank udostępnia klientowi określony limit kredytowy do wykorzystania w ramach rachunku bankowego. Oznacza to, że można wykorzystać więcej środków niż w danym momencie faktycznie znajduje się na koncie. Podstawową cechą odróżniającą debet w koncie od zwykłego kredytu gotówkowego jest to, że to kredytobiorca mimo, że ma do dyspozycji określoną kwotę, płaci odsetki jedynie od wykorzystanego limitu i to z dokładnością co do jednego dnia. Pozwala to zoptymalizować koszty związane z obsługą kredytu. Każdorazowa późniejsza wpłata na konto będzie skutkowała zmniejszeniem salda debetowego. W przypadku nowo otwartego rachunku uruchomienie debetu poprzedzone jest sprawdzeniem zdolność kredytowej klienta. Takie niedogodności mogą ominąć jedynie osoby, które od dłuższego czasu posiadają konto w danym banku z odnotowanymi regularnymi wpływami.

Nagłówek
Karta kredytowa

Karty kredytowe dają elastyczny dostęp do określonego limitu wypłat i dodatkowo umożliwiają zaciągnięcie bezodsetkowego kredytu nawet do ok. 60 dni. Dopiero po tym czasie, kiedy klient nie zwróci pożyczonej kwoty, bank zacznie naliczać karne odsetki (nawet do 20 proc. w skali roku).  Do tego dochodzą koszty związane z obsługą karty, których wysokość zależy głównie od jej rodzaju i co się z tym łączy wysokości dostępnego limitu. Procedura uzyskania karty kredytowej jest analogiczna do ubiegania się o zwykły kredyt. Karta kredytowa często daje klientowi dodatkowy pakiet korzyści, min. wszelkiego rodzaju ubezpieczenia wypadkowe i majątkowe, szczególnie przydatne w czasie zagranicznych wycieczek. Wystarczy wymienić ubezpieczenie opóźnienia lotu czy zgubienia bagażu.

Podsumowując: karta kredytowa to dobry produkt na krótkoterminowe sfinansowanie wakacyjnych podróży.

Nagłówek
Pożyczka hipoteczna

Najtańszym, choć nietypowym sposobem zorganizowania gotówki na urlop jest pożyczka hipoteczna. Mechanizm działania jest zbliżony do kredytu hipotecznego, jednak kwota na jaką opiewa jest już dużo mniejsza. Dzięki ustanowieniu zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości, której właścicielem jest klient, bank może zaproponować znacznie niższe odsetki niż w przypadku kredytu gotówkowego. Koszt pożyczki hipotecznej mieści się w granicach pomiędzy kosztem kredytu hipotecznego a kredytu gotówkowego.
Pożyczka hipoteczna nie jest z pewnością produktem dla osób planujących wakacyjny wyjazd na ostatnią chwilę. Uzyskanie jej będzie wymagało spełnienia większej ilości formalności, trwających niekiedy nawet kilka tygodni. Dodatkowo, aby ubiegać się o pożyczkę hipoteczną klient musi posiadać wolną od długów nieruchomość.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.