Kredyt gotówkowy, kredyt mieszkaniowy, kredyty - MURATOR Finanse

Strona główna

|

Aktualności

|

Kredyt hipoteczny a ustawa antyspreadowa - kredyt hipoteczny, spread, ustawa antyspreadowa, waluta kredytu

Nagłówek
Kredyt hipoteczny a ustawa antyspreadowa

Z końcem sierpnia 2011 weszła w życie tzw. ustawa antyspreadowa. Zobowiązuje ona banki do przyjmowania rat zarówno w złotych, jak i w walucie, w której został zaciągnięty kredyt hipoteczny.

Kredytobiorca może przynieść do banku walutę kupioną w kantorze i wpłacić ją na rachunek kredytu. Może też zrobić przelew walutowy z innego banku, w którym kurs jest korzystniejszy niż w banku, który kredytu mu udzielił.

Już wcześniej, zgodnie z Rekomendacją Komisji Nadzoru Bankowego klienci mieli taką możliwość, jednak banki za przyjmowanie rat kredytowych we frankach czy euro kazały sobie dodatkowo płacić. Większość z nich wymagała podpisania odpłatnego aneksu do umowy kredytowej. Koszt aneksu to około kilkaset złotych. W efekcie niewielu klientów zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Nowe przepisy dotyczące spreadu dążą do likwidowania barier utrudniających korzystanie z obowiązującego od trzech lat prawa do spłaty kredytu hipotecznego w walucie lub złotówkach. Obecna ustawa obliguje banki do przyjmowania wpłat w walucie, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Zmiany obejmują nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy. Ważną zmianą jest obowiązek zapisania w nowych umowach kredytowych wysokości spreadu, po którym bank będzie sprzedawać klientowi walutę.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.