Kredyt gotówkowy, kredyt mieszkaniowy, kredyty - MURATOR Finanse

Strona główna

|

Aktualności

|

Warto budować pozytywną historię kredytową - BIK, zobowiązania, historia kredytowa

Nagłówek
Warto budować pozytywną historię kredytową

Klienci posiadający pozytywną historię kredytową mają szansę na otrzymanie od banku lepszych niż standardowe, warunków kredytu.

Banki oraz inne instytucje uprawnione do udzielania kredytów, poprzez dostęp do danych z BIK mogą sprawnie oszacować zdolność i wiarygodność kredytową klienta przed udzieleniem mu kredytu. Klienci posiadający pozytywną historię kredytową są dla banków klientami najcenniejszymi, co z kolei może przełożyć się na korzystniejsze warunki finansowe tj. niższe oprocentowanie kredytu, skrócenie lub uproszczenie procedur, obniżanie opłat i prowizji

Brak wiedzy o historii kredytowej klientów uniemożliwia bankom zastosowanie swoistej premii za rzetelność finansową klientów. Jeśli klient chce być postrzegany jako atrakcyjny uczestnik rynku finansowego powinien sam dążyć do tego, aby pozytywna historia spłat jego zobowiązań była dostępna dla innych instytucji sektora finansowego, nie tylko w trakcie, ale również po spłaceniu zobowiązania. Krótko mówiąc, dobrze jest być w BIK’u ale z pozytywną historią kredytową. Nawet pralka lub TV kupiony na raty a spłacany terminowo, może dodać nam kilka punktów w ocenie naszej wiarygodności kredytowej przez banki.

Nagłówek
BIK

BIK - Biuro Informacji Kredytowej, instytucja powołana w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich

Do BIK trafiają dane identyfikacyjne oraz informacje o zobowiązaniach kredytowych powiązanych z danym klientem, wskazujące m. in. stan początkowy zobowiązania, aktualny stan zadłużenia oraz historię kredytową w ujęciu miesięcznym. W BIK znajdują się informacje dotyczące zarówno klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców.

Rodzaj danych:

  • informacje o danych osobowych
  • dane na temat zobowiązań wobec Banków i SKOK-ów takie jak: data powstania, rodzaj zobowiązania, okres spłaty, waluta, terminowość spłat
  • informacje o zadłużeniu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.